Strieborná stolička
30. 3. 2009
Strieborná stolička
O titule
V ďalšom, v poradí už šiestom príbehu sa do Narnie dostáva teraz už polepšený Eustace Scrubb s kamarátkou Jill Polovou, ktorá je v Narnii prvý raz a uniká do nej zo školy, v ktorej ju z tichým súhlasom učiteľského zboru šikanujú. Spoločne musia nájsť a zachrániť začarovaného Riliána, syna starého kráľa Kaspiána Desiateho, ktorý by mu rád pred smrťou odovzdal trón, no zlá mágia podsvetia mu v tom bráni.
O autorovi
C.S.Lewis sa narodil v Írsku v roku 1898. Rok študoval na Malvern College a potom u súkromného učiteľa. Získal najvyšší titul z gréckej a latinskej literatúry, filozofie a starovekej histórie a tiež z anglického jazyka. V rokoch 1925-1945 bol stálym profesorom na Magdalen College. V roku 1954 sa stal profesorom stredovekej a renesančnej literatúry na univerzite v Cambridge. Bol výnimočným a obľúbeným prednášajúcim, ktorý natrvalo a významne ovplyvnil svojich študentov.
Dlhé roky bol C.S. Lewis ateistom. Svoje obrátenie opísal v diele Zaskočený radosťou nasledovne: „V akademickom roku 1929 som sa na Trinity College vzdal a uznal, že Boh je Boh ... a možno (som bol v tom momente) najskľúčenejším a najzdráhavejším konvertitom Anglicka.“ Práve táto skúsenosť mu pomohla pochopiť nielen apatiu, ale aj aktívnu neochotu prijímať náboženstvo. Práve tu sa z kresťanského spisovateľa mimoriadne obdareného výnimočným logickým myslením a z osoby s ľahko zrozumiteľným, živým štýlom vyjadrovania stal jedinečný spisovateľ takých kvalít, ktoré nemali páru. Diela ako napríklad Problém bolesti, Rady skúseného diabla, Štyri lásky, Veľký rozvod sú len zlomkom z jeho výnimočného diela. C.S. Lewis písal aj knihy pre deti Kroniky Narnie, vedeckú fantastiku a z jeho pera vyšla aj bohatá kolekcia literárnej kritiky. Jeho diela poznajú milióny ľudí na celom svete vďaka prekladom. C.S. Lewis zomrel 22. novembra 1963 vo svojom dome v Oxforde.
Audio.wma (4724 KB) 